Aman Dikkat: İdrarınızın Rengi ve Kokusundaki Değişiklikler Hastalık Habercisi Olabilir!

İdrarınızın size sağlığınız ve vücudunuzun olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı hakkında çok şey söyleyebileceğini biliyor muydunuz? Sizler için derlediğimiz bu maddelere bakarak sağlıklı olup olmadığınızı anlamanız mümkün! Buyurun detaylara ?

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/health/22190…

Gün içinde birçok kez idrara çıkıyoruz ama idrarımıza yeteri kadar özen gösteriyor muyuz?

‘İdrarımıza ne diye öze gösterelim?’ demeden önce okumanızı tavsiye ederiz! İdrarınızın renginden, kokusuna, berraklığına ve ne sıklıkta idrara çıkmanız gerektiğine kadar idrarınız sizi olası bir sağlık sorununa karşı uyarabilir.

1. Renk değişikliklerine dikkat!

İdrarınız için en sağlıklı renk soluk saman rengidir. Bu, yeterince su içtiğiniz ve böbreklerinizin iyi çalıştığı anlamına gelir. Eğer idrarınız daha koyu bir sarıysa muhtemelen susuz kalmışsınızdır. Dehidrasyon, yani susuz kalmak, yorgunluğa, baş ağrısına ve mide bulantısına neden olabilir. 

Ancak idrarınız kırmızımsı kahverengi ise, idrar yolunuzda kan birikmiş olabilir. Enfeksiyon, böbrek veya mesane taşı, interstisyel sistit ve ağrılı mesane sendromu gibi sağlık sorunlarından dolayı idrar yolunuzda kan olabilir.

2. Kötü koku ?

Bazen idrarınızın kokusu daha ağır olabilir. Kuşkonmaz veya sarımsak gibi bazı yiyecekler B6 vitamini gibi bazı ilaçlar idrarınızın kokusunu değiştirebilir. Ancak idrar yolu enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğunda da idrarınız kötü kokabilir. Bu hastalıklar başka semptomları da beraberinde getirir. İdrar yolu enfeksiyonu idrarınızı yaparken yanma hissine ve ateşe neden olurken; mantar enfeksiyonu akıntı ve kaşıntıya sebep olur. 

İdrarınız kokuyorsa ve buna eşlik eden başka semptomlarınız varsa, bir aile hekiminizi ziyaret etmeniz önerilir.

3. Eğer idrarınız berrak değilse;

Eğer idrarınız berrak değilse idrar yolu enfeksiyonu olabilirsiniz. Ayrıca cinsiyetinize bağlı olarak vajinit veya prostatit olabilirsiniz. Bu yüzden en ufak bir değişiklik hissettiğinizde doktora gitmeniz çok önemlidir.

4. Çok sık idrara çıkıyorsanız ?

Çok sık idrara çıkmak, diyabetin en belirgin semptomlarından biridir. Özellikle geceleri tuvalete çok sık çıkıyorsanız, çok su tüketmetiyorsanız, normalden daha yogun hissediyorsanız, ve genital kaşıntıdan şikayetçiyseniz diyabet hastası olabilirsiniz. 

Ayrıca sık idrara çıkmak prostat kanserinin de bir işareti olabilir. Böyle bir durumda idrarınızı yaparken zorlandığınızı veya mesanenizin tam olarak boşalmadığını da hissedebilirsiniz. Eğer günde on kereden fazla idrara çıkma ihtiyacı hissediyorsanız doktora gitmenizde fayda var.

5. İdrarınızı yaparken kan geliyorsa,

Yanlarınızda, belinizde veya kasıklarınızda ağrılarınız varsa ve kendinizi halsiz hissediyorsanız böbrek taşınız olabilir. Ancak idrarınızı yaparken kan gelmesi bir kanser belirtisi de olabilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Peki ne yapılmalı?

Özetlemek gerekirse, aşağıdaki durumlardan biriyle karşılaşırsanız doktora gitmenizi tavsiye ederiz:

  • Geceleri çok sık idrara çıkmak,

  • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi,

  • İdrarın berrak olmaması,

  • İdrarınızı yaparken kan gelmesi,

  • Sırtınızda ve kaburgalarınızın altında ağrı,

  • Sürekli yorgunluk.

Hepinize sağlıklı günler dileriz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir