Araştırmacılar inceledi… Torunlarını en çok onlar şımartıyor

Pek çok ebeveyn için torun sahibi olmak ayrı bir anlam taşır. Torunlarıyla, çocuklarına bile göstermedikleri ilgiyi, sevecenliği gösterip hayatın başka bir aşamasına geçerler. Yeni bir araştırma da bu ilginç bağa odaklanıyor ve torunlarını en çok şımartan büyükanne ve büyükbabayı belirliyor.

Büyük doğum günü hediyeleri, kurabiye ve çikolataya sınırsız ulaşım… Torunlarını en çok şımartanlar belli oldu.

İngiltere ve Galler’de 11 ila 16 yaşları arasındaki 1.400 çocuğa, büyükanne ve büyükbabalarının kendilerini ne sıklıkta gördükleri, ne sıklıkta baktıklarını sordu. Cevaplar analiz edildiğinde de çocukların en fazla ilgiyi anne tarafından büyükannelerinden aldıkları görüldü.

ANNEANNELER İLK SIRADA…

En çok yatırım yapan ikinci büyük ebeveyn ise anne tarafından büyükbaba gibi görünüyor. Üçüncü sırada ise babaanneler geliyor.

Bunun arkasındaki en tartışmalı teori ise torunun akraba olduğundan kesinlikle emin olabildiği tek kişinin anneanne olması; çünkü annesini o doğurmuştur. Ve babanın anne ve babasını bu ilişkide konumlamakta zorlanabilir.

Araştırmacılar ayrıca kadınların çocuklara bakmak için evrimsel olarak programlanmış olduğunu ve erkeklerin farklı eşlerden daha fazla çocuk sahibi olmaya programlanmış olduğunu, bu nedenle anne tarafından büyükanne ve büyükbabanın kızlarının torunlarını büyütmede daha fazla çaba harcayabileceğini ileri sürer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir