Ciddi Bir İlişkiye Adım Atmadan Önce Mutlaka Konuşulması Gereken Konulara Parmak Basan 15 Kişi

Ciddi ve sağlıklı bir ilişki herkesin hayallerini süslüyor. Fakat sürdürmek bazen zor olabiliyor… Bir ilişkiye adım atmadan önce hangi konularda hemfikir olmanız gerektiğine değinen bu kullanıcılar gözünüzü açacak! Buyurun… ?

Kaynak: https://www.reddit.com/r/AskWomen/com…

1. “Çocuk sahibi olma veya olmama konusundaki düşünceleriniz. Bu kimsenin uzlaşabileceği bir konu değil, olmamalı da…”

Eğer çocuk sahibi olma isteğiniz yoksa sırf başkası için zorlayamazsınız. Elbette istisnalar vardır ancak hayatı boyunca sırf partneri için çocuk sahibi olmayıp üzülen ya da çocuk sahibi olup pişman olan o kadar çok insan var ki…

2. “Ben tersten bir başlangıç yapıyorum. ‘Ciddi’ konuşmaları her zaman ilişkinin başında yaparım…”

Uyumlu olmadığınız zaman daha ileriye gitmenin bir manası yoktur. Evlilikten çocuk sahibi olmaya kadar her şeyi açıkça sorarım. Eğer uyuşmuyorsak, uzaklaşırım. Vakit kaybetmeye gerek yok.

3. “Eğer bir ilişkiye başlamaya karar verdiyseniz, onun ve sizin ailenizin hayatına ne kadar müdahale edeceğini bilmekte fayda var…”

Aile dinamikleri aileden aileye göre değişiyor. İki aile arasında zamanınızı tamamen eşit bir derece bölmek imkansız, o yüzden tatilde, bayramda, doğum gününde vs. nereye gittiğinizi seçme özgürlüğü önemli. Ailelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin, çünkü bu fikir size uzak gelse de her aileden bir büyük bunu yapmaya çalışacaktır.

4. “Benim için cinsel sağlık geçmişi çok önemli. Bu kişi daha önce tedavisi olmayan bir hastalık yaşadı mı?”

Bunun için önlem alıyor mu? Bu konuda ne kadar dürüst ve bilgi sahibi? Mutlaka sorulmalı.

5. “Bence birbirinizin değerlerini ve geleceğe yönelik arzularınızı öğrenmelisiniz. Mesela hiçbir zaman değişmeyecek olan fikirleriniz neler?”

İşler beklediğiniz gibi gitmediğinde hoşgörü seviyeniz nedir? Birbirinize hem romantik hem de finansal bakımdan güveniyor musunuz? Geçici bir ilişkide misiniz yoksa ciddi iki birey mi?

6. “İki kişiden birinin mental bir hastalığı var mı ve gerekli adımları atarak tedavi aldı mı?”

7. “Finansal tartışma en önemlisi. Çünkü birisi harcamak isterken diğeri yatırım yapma taraftarı olabilir…”

Ayrıca annesinin halasının kırıcı sözleri karşısında senin hakkını savunacak mı? Onunlayken hep daha ileriye mi gidiyorsun yoksa yerinde mi sayıyorsun?

8. “Ona hiçbir zaman uzlaşamayacağı kadar katı olduğu konuları sorarım.”

9. “Kendisi hakkında değiştiremeyeceği veya değiştirmek istemediği şeyleri mutlaka öğrenin. Ömrünüzü birini düzeltmek için harcayamazsınız.”

10. “Bu herkes için geçerli mi bilmiyorum ama en basitinden ‘ciddi’ bir ilişkiye başladığınızın altını çizmek…”

Belki de ‘Zaten bir ilişki içindeyiz, bunu dememe gerek yok’ diye düşünebilirsiniz ancak bazıları sadece takılmak için ilişki içerisinde.

11. “Bensiz büyük bir iş veya başka bir şehre/ülkeye taşınma kararı alır mı? İlişkide büyük kararlarda bireysel olunmamalı.”

12. “Önceki ilişkin neden bitti? Ayrıca eski sevgilisine bu soruyu sorsam seninle aynı hikayeyi mi anlatırdı?”

13. “Yatak odası hayatından siyasi görüşlere kadar birbirinizin düşünce ve isteklerini iyi bilmeniz gerekli…”

Bunlar daha sonra daha büyük problemlere evrilebilir.

14. “Hayattaki amaçları neler? Eğer hayatta bir amacı veya hırsı yoksa bir noktada sizin de ilerlemenize engel olacaktır.”

15. “Kültürel farklılıklar kesinlikle çok önemli. Başta küçük bir farklılık gibi görünse de her şeye olan yaklaşımınızı etkileyebiliyor…”

Açıkça hoşgörü ve anlayış sınırlarınızı konuşmanız gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir