En az 80 kişinin öldüğü İskenderun Devlet Hastanesi’nin çöken bloğu için 11 yıl önce verilen “depreme dayanıksız raporu” için soruşturma başlatıldı

İskenderun Devlet Hastanesi’nin Kahramanmaraş merkezli depremlerde çöken A Blok’unda 80’den fazla kişi hayatını kaybetti. 2012 yılında “depreme dayanıksız raporu” verilen blok için aradan geçen 11 yılda hiçbir önlem alınmadığı ortaya çıktı. Soruşturma başlatan savcılık, ihmali olanların tespiti için sorumluların ifadelerinin alınması talimatını verdi.

Soruşturma kapsamında, 18 Şubat’ta hastane enkazında bilirkişiler inceleme yaparak örnekler aldı. A Blok’a 2012 yılında verilen ‘depreme dayanıksız’ raporu da tutanaklara girdi. Hürriyet’te yer alan habere göre, bu rapor, İskenderun Devlet Hastanesi’nin anlatıldığı ve halen hastanenin internet adresinde yer alan 46 sayfalık sunumun son sayfasında da “1000 yatak kapasiteli tek yerleşke içerisinde yeni hastane binası en acil ihtiyaç olarak görülmektedir. 2012 yılında hastanemiz A Blok’unda yapılan ‘Deprem Dayanıklılık Testi’ raporu olumsuz gelmiştir. A Blok fiziki olarak eski olup 4-6 yataklı koğuş tipi odalar bulunmaktadır” ifadesiyle yer alıyor.

İncelemeler sırasında ifadesi alınan hastane yetkilileri de bu ihmali doğruluyor. Hastanede müdür yardımcısı olarak görev yapan Cuma Ezer ile yapılan görüşme, 18 Şubat tarihli tutanağa özetle şöyle yansıdı:

“Yıkılan A Blok 1967 yılında yapıldı. A Blok’ta palyatif bakım, nöroloji servisi, göğüs cerrahisi, dahiliye yoğun bakım ve fizik tedavi servisi vardı. Bildiğim kadarıyla burası bir tadilat görmedi…”

Dosyanın avukatlarından Şahap Arpacı da rapora dikkat çekerek, “Bu rapora rağmen 11 yıl boyunca hasta kabul edilmiş, faciaya daveti çıkarılmış. Bu durum idari bir ihmal, tedbirsizlik gibi hafif kavramlarla açıklanamaz. Bana göre bu bir cinayettir. Sorumluluğu bulunan kamu görevlilerden şikâyetçi olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir