Murat Yetkin: Millet İttifakı’nda toparlanma sürerken Cumhur İttifakında bir dağınıklık göze çarpıyor

Gazeteci, yazar Murat Yetkin, 14 Mayıs seçimlerine giderken; seçim ittifakları içindeki son manevraları değerlendirdi. Yetkin, Millet İttifakı’nın toparlandığını, Cumhur İttifakı’nda ise bir dağınıklık olduğunu belirtti. 

Yetkin, “Seçim ittifakları içinde son manevralar ve Bahçeli’nin hesabı” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı: 

“CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener bugün (18 Nisan) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 47 bin 970 konut temel atma törenine birlikte katılacaklar. Akşener ve Yavaş’ın giderek daha çok sahada görüneceği bildiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise birleştirici dili ve hitabet gücüyle seçim meydanlarını muhalefet hesabına ateşliyor; güler yüzlü üslubuyla kitlenin sevgisini kazanmasını biliyor.

Erdoğan da seçim meydanlarına müttefikleriyle çıkıyor. Ancak son olarak Diyarbakır’a bir yanına Hüda-Parti lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, diğer yanında MHP lideri Bahçeli’yi alıp çıkması iyi sonuç vermedi. Bahçeli’ye nispet yaparcasına Yeniden Refah lideri Fatih Erbakan, ‘HDP’yi dengelemek’ adına Hüda-Par’ın ittifakları için ne kadar gerekli olduğunu anlatıyor.

İstanbul, Ankara gibi belediye başkanlıklarının 2019 yerel seçimlerinde CHP’ye geçmesiyle AK Parti bu seçime belediye imkânlarından yoksun giriyor. Erdoğan biraz da o nedenle bakanlarını milletvekili adayı yapıp bütün devlet imkânlarını partisinin hizmetine vermiş durumda.

Sanki Millet İttifakında toparlanma sürerken Cumhur İttifakında -Erdoğan’ın gücü baskın gelse de- bir dağınıklık göze çarpıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir