Senelerdir Oturma Odalarında Duran Tablonun Aslında Kayıp Bir Başyapıt Olduğunu Tesadüfen Öğrenen Aile

Çoğumuz oturma odalarına çerçeveli aile fotoğraflarımızı veya görsel olarak güzel bulduğumuz manzara tablolarını asmayı tercih ediyoruz. Ancak bu ailenin küçük oturma odalarının duvarında 400 yılı aşkın, oldukça değerli bir tablonun orijinali asılıymış! Ailenin başına gelen ilginç detaylar ve tablonun dudak uçuklatan değeri için buyurun… ?

Kaynak: https://mymodernmet.com/brueghel-vill…

Sanat dünyası bildiğiniz gibi arada sırada aktivistlerin tablolara yaptığı saldırılar, açık artırmalarda uçuşan inanılmaz paralar, ilginç performans sanatları ve duvara bantlanmış muz gibi enteresan olaylara tanık oluyor.

Bu kez gündemde 16. yüzyılda yaşamış, babasının yolundan giderek birbirinden değerli eserlere hayat vermiş olan Flaman ressam Pieter Bruegel var. Daha doğrusu Bruegel’in, bir ailenin oturma odasının duvarında asılı duran tablosu!

Dünyanın çoğu yerinde insanların oturma odasının duvarlarında çerçeveli aile fotoğrafları olur, görsel zevkine biraz daha düşkün olan aileler ise güzel tablolarla döşemeyi tercih edebilirler.

Peki oturma odanızda asılı duran tablonun aslında yüzbinlerce dolar değerinde bir sanat eseri olduğunu öğrenseniz ne yapardınız? Fransa’da yaşan bir ailenin başına tam olarak bu olay gelmiş!

Kuzey Fransa’da yaşayan bir aile, tahmini olarak 1900 yılından itibaren kendilerine ait olan bir Genç Pieter Bruegel tablosunun ‘kopyasını’ oturma odalarına asmışlardı.

Ancak kopya olduğunu düşündükleri bu tablo, ‘Köy Avukatı’ isimli Rönesans yapıtının ta kendisiydi!

İsimlerini açıklamak istemeyen aile, evlerindeki antika eşyaları incelemesi için bir uzman davet ettiklerinde bu gerçeği öğrendiler.

Müzayede şirketi çalışanı Malo de Lussac, AP News’e yaptığı açıklamada ‘Çok iyi aydınlatılmamış küçük bir oturma odasına geldim. Tahminlerimi yapmaya başlarken kapının arkasına döndüğümde üçte ikisi görünen tabloyu o zaman keşfettim. Bu biraz sürpriz oldu.’ diyor!

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre gerçek olduğu kanıtlanan, Bruegel’in Antwerp’te yaşadığı 1615 ila 1617 yılları arasına tarihlenen tablo, açık artırmayla 780 bin euro (16 milyon 300 bin TL) karşılığında satıldı!

Paris’teki Drouot’ta ismini açıklamak istemeyen İsviçreli bir alıcıya satılan tablo hem aileyi, hem de keşfeden de Lussac’ı epey şaşırtmış tabii ki… Lussac, bu olayı ‘kariyerinin en önemli anı’ olarak tanımlıyor.

Sizin başınıza böyle bir olay gelseydi ne yapardınız? ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir