DEP Parti ile CHP arasında danışlı dövüş: 7 ile ‘tavşan aday’ mı geliyor?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde aday çıkaracakları illeri açıkladı. Ankara, Antalya, Bolu, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Samsun’da kendi adaylarıyla seçime gireceklerini açıklayan DEM Parti’nin kararının CHP ile danışıklı dövüş olduğu iddia edildi.

CHP’NİN DEM’İ DESTEKLEYECEĞİ BAZI İLLER

Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir “CHP, Mersin Toroslar ve Akdeniz de  aday çıkarmayacak. Buralarda CHP, DEM Parti’yi destekleyecek.” paylaşımı dikkat çekmişti.

İSTANBUL PAZARLIĞI!

“Kimsenin şüphesi ve kuşkusu olmasın ki halkımızın çıkarına olmayan tek bir denklemin bile kurulmasına izin vermeyeceğiz.” diyen DEM Parti şeffaflık mesajı vermişti. DEP Parti’nin İstanbul’da ne yapacağı henüz belli değil. CHP için kritik iki il dahil yedi ilde aday gösteren partinin İstanbul için pazarlık yaptığı ve Esenyurt, Sancaktepe, Adalar ve Sultanbeyli ilçelerine talip olduğu iddia ediliyor.  

‘TAVŞAN ADAY’ İDDİALARI

Ankara ve Antalya gibi CHP’nin AK Parti karşısında bir kaç puan önde olduğu yerlerde aday çıkaran DEM Parti, buralarda seçim propagandasını düşük profilde gösterip ‘tavşan adaylarla’ seçime gireceği değerlendiriliyor.

Kulis bilgilerine göre, CHP’nin de doğuda birçok büyükşehirde aday çıkarmayacağı aktarılıyor. Bu iller arasında Van, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa ve Ağrı geliyor. Bu illerde bazı ilçelerde ise CHP’nin adayları olacak.

DEM’İN DE KABUL EDECEĞİ ADAY!

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, “Böyle bir pratik ilk kez hayat geçiyoruz. O yüzden haftalardır boşuna bir demokrasi şöleni tanımlaması yapmıyoruz. İçini, altını ve sahaları dolduruyoruz. Partimizin adayını değil aslında, o ili, ilçeyi, beldeyi yönetecek adayı seçiyoruz” dedi.

TÜRK HALKI İŞ BİRLİĞİNE NASIL BAKIYOR?

Areda Survey, CHP-DEM Parti ittifakını Türk halkının nasıl değerlendirdiğini araştırdı. Türkiye genelinde 2.094 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmada, halkın yüzde 68,6’sı CHP-DEM Parti ittifakını desteklemiyor. DEM parti seçmeninin yüzde 56,8’i, CHP seçmeninin ise yüzde 41,3’ü bu ittifakı istemiyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir