New York Times’ın Bella Hadid, Gigi Hadid ve Dua Lipa’yı Hedef Gösterdiği Korkunç İlan Tekrar Gündem Oldu

17 Ekim Salı akşamı İsrail güçlerinin Gazze’deki bir hastaneye gerçekleştirdiği saldırıda yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Milyonlarca insan İsrail’e tepkisini ortaya koyarken Filistin asıllı Gigi ve Bella Hadid kardeşler de sessiz kalmadı. İsrail Hükümeti Gigi Hadid’e yönelik yeni bir paylaşım yaparken New York Times’ın Hadid kardeşleri ve Dua Lipa’yı hedef gösterdiği bir ilanı yıllar sonra gündem oldu.

Filistin asıllı dünyaca ünlü Hadid kardeşler, İsrail’in Filistin’e gerçekleştirdiği saldırılara sessiz kalmadı.

İsrail güçlerinin 17 Ekim akşamı bir hastaneyi hedef almasıyla yüzlerce sivil vatandaş hayatını kaybetti. Aralarında çocukların da olduğu hastanede vahşet yaşandı. Dünyadan ise İsrail’e tepkiler çığ gibi büyüdü.

“Düşüncelerim, bu haksız trajediden etkilenen ve her gün bu çatışma nedeniyle zarar gören herkesle birlikte.”

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Gigi Hadid, barıştan yana olduğunu belirterek ‘İsrail’in Filistinlilere olan muamelesinde Yahudice bir şey yok. İsrail hükümetini kınamak Yahudi karşıtlığı değildir ve Filistinlileri desteklemek Hamas’ı desteklemek değildir’ ifadelerini kullandı.

İsrail Hükümeti ise dünyaca ünlü model Gigi Hadid’in paylaşımına “seni görüyoruz” diyerek yanıt verdi.

Gigi Hadid’i etiketleyerek paylaşım yapan resmi İsrail Hükümeti sayfası, ‘Geçtiğimiz hafta uyuyor muydun? Yoksa evlerinde öldürülen Yahudi bebekleri görmezden gelmekte iyi misin?’ notunu düştü.

Hadid kardeşler, İsrail’in bu zamana kadar Filistin’e yaptığı saldırılara sessiz kalmamıştı.

Özellikle 2021 yılında yaptıkları paylaşımlarla İsrail Hükümeti’ni sert bir şekilde eleştirmişlerdi. Şimdilerde olduğu gibi geçtiğimiz yıllarda yaptıkları bu paylaşımlar tepki görmüş, Hadid kardeşler hedef gösterilmişti.

Dua Lipa, Gigi ve Bella Hadid, New York Times’da yer alan bir ilanda açıkça hedef gösterilmişti: “Onları derhal kınayın.”

2021 yılında NYT’de yayınlanan bu ilan, sosyal medyada yeniden gündem oldu. Amerikalı haham Shmuley Boteach’in başında olduğu ‘Dünya Değerler Ağı’ örgütünün verdiği bu reklam, NYT’nin bir sayfasında açıkça yer almıştı.

Bella Hadid, Gigi Hadid ve şarkısıyla Filistin’e destek veren Dua Lipa, ‘İsrail’i kınayıp Hamas’a sessiz kalmakla’ suçlanmıştı.

“Bella, Gigi, Dua; Hamas ikinci Holokost çağrısı yapıyor. Onları derhal kınayın.”

Üç ünlü ismin açıkça hedef gösterildiği bu ilan, sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Üzerinden 2 yıl geçtikten sonra tekrar akıllara gelen o ilan, bugün de milyonlarca insanın tepki göstermesine neden oldu.

“Eğer Amerikalıysanız bilin ki ödediğiniz vergilerin bu yaşananlarda payı var.”

Bella Hadid, 2021 yılında yaşanan olaylarda ‘İsrail’e her yıl 3,8 milyar dolar ödüyoruz, bunu biliyor musunuz?’ paylaşımı yapmıştı. Gigi Hadid ise ‘Filistin’e özgürlük’ etiketini kullanarak birçok paylaşıma imza atmıştı.

Dua Lipa ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Gazze’deki çocuklar için yardım çağrısı yaptı.

İsrail ve Filistin’deki siviller için barış ve yardım çağrısında bulunan Dua Lipa, ‘Filistinliler için umutlarım ve hayallerim olsa da, bunların hiçbiri bir Yahudi’nin zarar görmesini içermiyor.’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir